Zemřela světová legenda Marvyn Roy - kouzelník známý jako „Mr. Electric“

Ve středu v noci 1. července 2020 zemřel v Los Angeles na mozkové krvácení ve věku 95 let Marvyn Roy, známý světu za své složité triky pomocí žárovek jako "Mr. Electric". 

Marvyn a jeho manželka Carol (1929-2009) získali slávu a popularitu před více jak šedesáti lety magickým aktem založeným na žárovkách, který se stal známým jako Artistry in Light. Jeho iluze sahaly od vytažení žárovek z klobouku po spolknutí malých žárovek spolu s kabelem a vytažení z úst jako jediná připojená šňůra světel. Byli jedním z nejaktivnějších kouzelnických párů více než 50 let. 

Roy se narodil 1. dubna v Los Angeles (ano, tento kouzelník se narodil přesně na aprílový den) v roce 1925. O magii se začal zajímat v raném věku. Na sjezdu Pacific Magic Association of Magicians v San Franciscu byl mentorovaný kouzelníkem Ray Museem jmenován nejlepším kouzelníkem do 21 let.

V roce 1944 byl Roy mezi druhou vlnou vojáků americké armády, kteří přistáli v Normandii v roce 1944. Poté, co byl zraněn a obdržel Purpurové srdce, byl připojen ke zvláštním službám a vystupoval v rozmanité show, která bavila vojáky. Po válce se zapsal do divadelního programu v UCLA a začal vážně rozvíjet svůj kouzelnický akt, který by ho odstartoval ke hvězdné kafriéře. 

Svou budoucí ženu Carol poznal ještě jako krasobruslařku, kdy se poprvé setkali v hotelu The Conrad v Chicagu. V roce 1956 se oženili. 

 

Marvyn Roy se poprvé objevil v televizi v show Eda Sullivana v roce 1958. On a jeho manželka Carol v této show účinkovali do roku 1969 ještě pětkrát. Společně s Edem Sullivanem také cestovali po turné v Rusku. V následujících čtyř desetiletích se objevili v mnoha televizních pořadech, účinkovali v Liberace and Dean Martin, hráli také na The Merv Griffin Show, The Hollywood Palace a The Tonight Show a vystupovali v takových divadlech jako Lido de Paris, London Palladium a Radio City Music City Hall. Samozřejmě pravidelně kouzlili i v Las Vegas včetně Stardust, MGM Grand a Desert Inn.

V roce 1997 po 53 letech tento kouzelný pár ukončil svou hvězdnou kariéru, kdy společně odešli do kouzelnického důchodu. V roce 2005 vydal Roy své memoáry - Mr. Electric Unplugged. 

Kromě svého globálního úspěchu nabídl Marvyn Roy inspiraci generacím začínajících kouzelníků.

 

 

Adresa

Český magický svaz, z.s.
Modřínová 971
252 42 Jesenice u Prahy

Jsme členem FISM

logo fism

Přihlásit odběr novinek

Nahoru