Nejen kouzelnický svět přišel o další světovou legendu - zemřel James Randi

V úterý 20. října zemřel ve věku 92 let James Randi, kouzelník, který odhaloval paranormální jevy. Po celém světě profesionálně známý jako Amazing Randi zasvětil svůj život odhalování věštců, kteří neviděli, léčitelů, kteří nehojili, a mnoha dalších. 

Smrt pana Randiho oznámila Vzdělávací nadace Jamese Randiho, která uvedla, že zemřel „na příčiny související s věkem“. Zemřel v úterý ve svém domě ve Plantation na Floridě. 

Ač byl sám bez formálního vzdělání, byl jeden z největších a nejznámějších popularizátorů vědecké metody. Jeho perspektiva kouzelníka a hluboce zakořeněného skepticismu mu umožnila okamžitě prohlédnout podvody osob, kterým ti mnohem vzdělanější skočily na lep. Ve své spolupráci s vědci navázal na dědictví Houdiniho, který, stejně jako Randi, věděl, že sebe-vzdělanější člověk je pořád stejně jen divák, a ukazoval metody odhalování i těch nejtalentovanějších a nejobdivovanějších podvodníků, jako jsou Uri Geller, Peter Popoff a Jacques Benveniste.

V roce 2014 vyšel životopisný film o Randim, který se jmenoval Upřímný lhář. Název vycházel ze slov, které Randi rád opakoval: „Kouzelník je ten nejúpřímnější člověk na světe. Říká, že vás podvede a udělá to.“ 

Použito ze vzpomínek Claire Klingenberg na Jamese Randiho v Praze z webu sisyfos.cz. Celý článek si můžete přečíst zde: >>>VZPOMÍNKA NA JAMESE RANDIHO<<<


foto: Larry Busacca

 

Adresa

Český magický svaz, z.s.
Modřínová 971
252 42 Jesenice u Prahy

Jsme členem FISM

logo fism

Přihlásit odběr novinek

Nahoru