Dnes jsme od paní Věry Jedličkové obdrželi smutnou zprávu. V neděli 16. srpna 2020 ve věku 92 let zemřel Ing. Jan Jedlička, STROMYAN, zakladatel a prezident Českého magického svazu (v letech 1990 - 2000).

Ing. Jan Jedlička se narodil 12. 7. 1928. Ke kouzlení jej nepřímo přivedl otec, když na oslavy šestých narozenin, kde byli i kamarádi, přivedl kouzelníka, se kterým byl v kanceláři. Jmenoval se Josef Asník. Jeníka to chytlo, a tak jej pan Asník zasvěcoval do tajů kouzel a magie. V jedenácti měl první kouzelnické představení pro členy plaveckého klubu. V době války se seznámil s o rok starším Mílou Trnkou, který se rovněž zajímal o kouzla, a oba byli Plzeňáci.  Chodili společně na kouzelnická představení Mariana Jedličky (shoda jmen; strýc Míly Trnky) a dalších velkých hvězd, např. Karlini a další.

Skončila válka a kouzelnické kluby začaly opět pracovat. Pan Marián Jedlička byl členem magického spolku SKAM v Praze. Tam dojížděl i pan Jan Praibiš. S několika dalšími nadšenci – Vl. Rošickým, A. Fremrem, R. Smolou vytvořili za asistence Josefa Asníka kroužek kolem pana Praibiše a podařilo se založit odnož pražského SKAMu.

Po příchodu do Prahy, kde byl i Míla Trnka, který jej seznámil s dalšími kouzelníky – pánové Mazakián, Maňas, Zeman, Kroupa, Jarolím a další. V podstatě to byli bývalí členové MKP, kteří přešli do Racka. Což byl Závodní klub ROH Restaurací a jídelen. Odešli a založili NOVOU SCÉNU KOUZEL. Když NSK ukončila svojí činnost, byli Trnka, Mazakián, Kroupa a Maňas již profesionály. Jedlička jezdil po služebních cestách do zahraničí, a ty využíval i ke kouzlení a reprezentaci.

V sedmdesátých letech přešel na několik let do Magického klubu Praha, kde byl jednatelem a dokonce po určitý čas zastupoval předsedu. Jako člen ČMS se stal jedním z prezidentů svazu. Vedl kouzelnickou školu, pomáhal v KIM, ale i dalších klubech. Za svou dlouholetou kouzelnickou praxi vychoval celou řadu dnešních profesionálních kouzelníků.

S úctou budeme na Jana Jedličku dlouho vzpomínat. Čest jeho památce!